Novinky

Přesčasová práce v podniku.

Dobrý den,

protože se množí dotazy na přesčasovou práci v podniku, zadali jsme dotaz na odborového právnika a přinášíme vám jeho vyjádření:

Zákoník práce dává zaměstnavateli možnost řešit výjimečně velké množství práce nařízením takzvaných přesčasů. Mělo by přitom být pamatováno na to, aby bylo tohoto institutu využíváno skutečně ve výjimečných situacích z vážných provozních důvodů a aby zaměstnavatelé nařízením přesčasové práce neřešili dlouhodobý nedostatek pracovní síly. Přesčasy je možné nařídit i na dny pracovního klidu a na dobu nepřetržitého odpočinku mezi směnami.

 

Základní povolený rozsah přesčasů, které může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit, stanovuje zákon na 150 hodin za kalendářní rok, přičemž tyto přesčasové hodiny mají být rozloženy tak, aby zaměstnanec neodpracoval v jednotlivých týdnech více jak 8 hodin přesčas. Se zaměstnanci není na práci přesčas v tomto rozsahu potřeba uzavírat žádnou dohodu ani není potřebný souhlas zaměstnance. Vždy však se doporučuje písemná forma nařízení přesčasu, stejně jako u všech ostatních pracovněprávních úkonů, neboť z pohledu případné kontroly ze strany inspekce práce poskytuje pouze písemná forma právního jednání zaměstnavateli dostatečnou ochranu a důkaz o splnění svých povinností.

 

Takže je potřeba, aby zaměstnanec věděl, kolik hodin přesčasu mu bylo od počátku roku nařízeno, pouze tak jde určit, zda byl limit (150 hodin) vyčerpán nebo ne. Pokud nebyl naplněný tento limit, tak zaměstnanci lze ze strany zaměstnavatele určit přes týden přesčasovou práci (ale ne víc jak 8 hodin).

 

A co se týče přesčasové práce ve dnech pracovního klidu, tak tam je potřeba souhlasu ze strany zaměstnance, s výjimkou případů v § 91 odst. 3 ZP.

 

(3) V den nepřetržitého odpočinku v týdnu může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci jen výkon těchto nutných prací, které nemohou být provedeny v pracovních dnech:

  • a) naléhavé opravné práce,
  • b) nakládací a vykládací práce,
  • c) inventurní a závěrkové práce,
  • d) práce konané v nepřetržitém provozu za zaměstnance, který se nedostavil na směnu,
  • e) při živelních událostech a v jiných obdobných mimořádných případech,
  • f) práce nutné se zřetelem na uspokojování životních, zdravotních, vzdělávacích, kulturních, tělovýchovných a sportovních potřeb obyvatelstva,
  • g) práce v dopravě,
  • h) krmení a ošetřování zvířat.