S prázdninami přichází změna – ruší se karenční doba.
Jedenáct let poté, co Topolánkova vláda v rámci tehdejších úsporných opatření zavedla takzvanou „karenční dobu“, si konečně lidé oddechnou. Od 1. července je karenční doba minulostí, lidé tak po tomto datu dostanou nemocenskou i za první tři dny pracovní neschopnosti. O změnu, která příznačně začne platit od prvního dne prázdnin, usilovaly odbory řadu let.
Odbory dlouhodobě upozorňovaly na rizika spojená s karenční dobou, především na její negativní dopady na zdraví populace a negativní důsledky výpadku v příjmech nemocných. „O tom, zda je člověk nemocný nebo ne, má rozhodovat lékař, nikoli zaměstnanec nebo zaměstnavatel. Dlouhodobě jsem odmítal princip, že skutečně nemocní lidé by měli doplácet na pár nepoctivců. Celá řada praktických lékařů v médiích opakovaně potvrdila, že přecházení nemocí má neblahý vliv na další šíření nemocí, zejména v době epidemie. Mělo by být i v zájmu zaměstnavatelů, aby se jejich zaměstnanci včas a řádně léčili. Pro mnoho lidí byl doposud výpadek příjmu za tři dny nemoci velkým problémem. Jsem proto rád, že se vracíme ke spravedlivějšímu systému,“ okomentoval průlomovou změnu Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS).
Obavy, že zaměstnanci budou zrušení karenční doby zneužívat, označil Josef Středula s poukazem na existující přísné kontrolní mechanismy za liché. „Po dlouhých jedenácti letech končí trestání nemocných,“ dodal předseda ČMKOS. Podle aktuálního průzkumu společnosti Edenred roste v reakci na zrušení karenční doby počet firem, které svým zaměstnancům nabídnou takzvané „sick days“, tedy krátkodobé placené volno pro případ nemoci. Zhruba polovina členských států EU karenční dobu neuplatňuje. Jde například o Belgii, Německo, Dánsko, Polsko nebo Slovensko. V ostatní členských zemích se podle Evropské komise karenční doba pohybuje od jednoho do sedmi dní, průměr jsou dny tři.
zdroj www.oskovo.cz